נשים בשחקים

נשים בשחקים

בשעה טובה יש ספר חדש בהוצאת עוץ: שם צופן: וריטי, מאת הסופרת אליזבת וויין, בתרגומה לעברית של ענבל שגיב-נקדימון. אפשר להזמין עותק מודפס כאן באתר, או לרכוש עותק דיגיטלי באתר גטבוקס. בניגוד לספרים קודמים שראו אור אצלנו, זהו אינו ספר פנטזיה, והוא מיועד לקוראות ולקוראים מגיל 14 ומעלה. בלי להיכנס יותר מדי לעלילת הספר (שכן גורם ההפתעה חשוב במיוחד בספר זה) הוא מתרחש בזמן מלחמת העולם השנייה, ומספר על חברות אמיצה שנרקמה בין שתי נשים צעירות שהיו מגויסות למערך התובלה האווירית של בריטניה.

כשעורכת הספר, רוני בק, הגיעה לסוף המסמך שערכה, היא כתבה לי הודעה נרגשת, ובה בין היתר כינתה את גיבורות הספר “אמיצות, מרהיבות, מעוררות השראה”. ועל כן כשנתבקשתי להמציא אתגר הקשור בספר, ביקשתי מחברות וחברי פורום “ספרים?” בפייסבוק, שיכתבו לי על דמות ספרותית נשית המעוררת בהם הזדהות ואהבה. (האתגר יימשך עד 26.12.15 ובין המשתתפים יוגרלו 5 עותקים של שם צופן: וריטי). אני מודה שהופתעתי משטף התגובות המעניינות, המגוונות והמרגשות, וביקשתי רשות לצטט כאן כמה תיאורים לדוגמה. והרי לכם דמויות אהובות על חברות וחברי הפורום.

—-

רותם בוג’רסקי כתבה:

סקרלט או’הרה מהספר “חלף עם הרוח“. סקרלט לימדה אותי פמיניזם מהו והציגה בפניי דמות שהיא מודל לחיקוי עבורי עד היום ובכלל – אישה עצמאית וחזקה שלא מהססת לרדוף אחר המטרות שלה ויודעת להשיג אותן. אישה שלא נכנעת לתכתיבי החברה ומתנהגת ועושה כפי שנראה לה נכון והכרחי. אישה שמקדשת את החיים ולא נותנת להם להכניע אותה, ששורדת שינויים ואסונות ויוצאת מהם אף חזקה ומשגשגת ממקודם. אישה פקחית וחכמה שלא אכפת לה מרוב האנשים אבל בעלת לב טוב ותעשה הכל למען האנשים שהיא כן אוהבת. אישה סוערת ובעלת תשוקה ובלתי מתפשרת.

 

דניאל שפיץ כתב:

נומבקו מייאקי מהספר “האנאלפביתית שידעה לספור” היא אישה מדרום אפריקה שגדלה בשיא האפרטהייד של המדינה והתגלגלה בחיים עד שהפכה לשגרירת שבדיה בדרו”א. הסיפור שלה התחיל באם מסוממת שנפטרה במחראות שבהן היא עבדה כמפנת פסולת עד שלבסוף היא ניהלה את המקום אבל זו הייתה רק ההתחלה.
נומבקו נולדה עם כישרון נדיר למתמטיקה שהוכיח את עצמו לא רק כמתת אל אלא גם בתור הזרז שקידם את העלילה, בזכות הכישרון הזה והחכמה הרבה שלה היא הגיע רחוק מאוד. נומבקו היא לא רק מבריקה אלא גם אישה צנועה ואוהבת ומאוד הזדהיתי עם החיפוש שלה אחר המקום המתאים לה בעולם ואחרי אדם ראוי להיות בן הזוג שלה תוך שהיא לא מתפשרת על אנשים לא מתאימים ומחפשת בכוח. לאורך כל העלילה היא עושה את המירב בשביל עצמה וידידה, היא מלאת הומור וחן וקסם אישי.

 

אלה גורדון-חן כתבה:

כל דמות נשית שג’יין אוסטן כתבה אי פעם תתאים כאן, אבל בעיקר אלינור דאשווד מהספר “תבונה ורגישות“. אני מזדהה איתה באופן די מוחלט (קטע של אחיות בכורות כנראה). אני אוהבת את זה שהיא לא מחפשת לשבור את החוקים הנוקשים של החברה בה היא חיה, אלא מצליחה לפרוח למרות אותם חוקים ולגרום להם לעבוד לטובתה. ואת המסירות שלה לאנשים שהיא אוהבת. ואת חוסר האנוכיות וטוב הלב והסובלנות שלה. ואת עמוד השדרה האיתן שלה. ואת היכולת שלה להתעלות מעל קטנוניות ושמחה לאד. ואת היושרה שלה והדבקות שלה באידאלים שהיא מאמינה בהם. ואת הצניעות הטבעית והכנה שלה שלא מקטינה אותה אלא נותנת רק למי שמגיע לו באמת, לראות את טיבה האמיתי.

 

ניר בן סימון כתב:

פלורה מהספר “מרכבות באיילון” של לימור מויאל. היא מתחילה את הספר בתור אמו החורגת של דן, הדמות הגברית המבוגרת הראשית של הספר. הם לא ממש בקשר אבל עד מהרה הם מתחברים כאם חורגת ובן חורג ואז משם פלורה נותנת משמעות גדולה מאוד לספר. לא אמשיך מעבר לכך אבל ארמוז שיש לה תפקיד משמעותי בחיים של הבן החורג שפתאום גילה אישה אמיצה שלא פוחדת לומר את הדברים שיש לה לומר ולהגיע ללב אטום כלב של הבן החורג שלה.פלורה נכנסה לי לחיים ולא אשכח אותה לעוד הרבה זמן.

מיכל לבני כתבה:
סת מהספר “חמדת” של טוני מוריסון. סת מאבדת את בתה בת השנתיים וחיה עם רוחה של הבת במשך 17 שנים עד שיום אחד מופיעה על סף ביתה דמות בשם חמדת ,ללא שם משפחה, ללא עבר וללא סימנים מזהים. הסיפור נע בין חלום למציאות. האם שעברה המון בחייה מנסה לגדל את בתה ובהמשך גם את חמדת ולתת להן את כל מה שלא היה לה.

 

אלכס סלבנקו כתב:
אריה סטארק מסדרת “שיר של אש וקרח“. לאריה יש כנראה את הסיפור הכי עצוב בסדרה. היא חווה על בשרה ומקרוב את החורבן של המשפחה שלה. כל דמות אבהית בחיים שלה מתה או עוזבת אותה בזה אחר זה. היא נאלצת להתמודד בגיל מאוד צעיר עם המציאות של מלחמה וכל הזוועות הכרוכות בה, במיוחד עבור מי שלא נולד עם שם המשפחה הנכון. והדרך שבה היא מתמודדת עם הטראומה הזו היא שוברת לב במציאותיות שלה: היא מסתגרת. היא מתנתקת מהעולם החיצון, היא מפקפקת בכל קשר חיצוני חדש שהיא בונה, היא לא נותנת לאף אחד לראות מבעד למעטה החיצוני שלה. היא לאט לאט הופכת להיות יותר קרה, יותר סגורה לעולם החיצון, ופחות אריה. אבל היא תמיד שומרת על הזהות שלה עמוק בלב, מה שמבוטא ע״י הקשר שלה עם ניימיריה, והשמות שהיא לוקחת על עצמה בבראבוס (קאט, בת׳ וכו׳). הסיפור שלה טראגי, מרתק, ומלא בתקווה זהירה בו-זמנית. הפרקים שלה היו בין הפעמים הבולטות בסדרה שמרטין הצליח לשבור לי את הלב עם משפט בודד.

 

וכמובן לא נפקד מקומן של גיבורות ספרי הילדים והנוער, שזכו להצבעות חוזרות: ג’ו מארץ’ מ”נשים קטנות”, אן שירלי מסדרת “האסופית”, הרמיוני גריינג’ר מספרי “הארי פוטר”, ליירה בלאקווה מסדרת “חומריו האפלים”, לוסי פבנסי מסדרת ספרי נרניה, טיפני אייקן מסדרת הספרים שכתב טרי פראצ’ט. לא יכולתי לצטט את כל התיאורים הנפלאים, וקצת הפליתי נגד ספרי הילדים (כי בדרך כלל אני מפלה בעדם), אבל אביא פה דמות אחת שראויה להיות מוכרת יותר:

 

אלמוג כהן כתבה:
הנסיכה סימורין מעלילות היער המכושף. נסיכה שמשתעממת משיעורי הריקמה והנימוס והריקוד ומחליטה לעזוב את הטירה כדי להיחטף על ידי דרקון כי זה משהו מהוגן לעשות ולכל אורך הדרך משתמשת במוסכמות החברתיות כדי למרוד בהן (מספרת לנסיכים שהיא נקעה את הקרסול כדי שלא יחלצו אותה… משדכת בין הנסיכה שמציקה לחברתה לנסיך שמציק לה וככה נפתרת משניהם…) אני אוהבת את סימורין ומזדהה איתה כי היא עצמאית. היא לא הולכת עם הראש בתקרת הזכוכית שלה אלא מבריגה אותה החוצה מבפנים. היא נלחמת למען מה שחשוב לה ועושה הכל כמו הדמויות הגבריות (ולרוב טוב יותר) אבל היא לא רואה פחיתות כבוד בלרחוץ את הכלים. אז חוץ מזה שהסדרה נהדרת ויש שם אפילו מכשפה עם תשעה חתולים סימורין עיצבה בהרבה מובנים את התפיסה הפמיניסטית שלי. היא חזקה היא אסרטיבית והיא רוצה שישפטו אותה לפי מי שהיא למדה להיות ולא לפי המעמד או המגדר שלה.

 

מקווה שהצלחנו לעורר את תאבונכם לספרים הללו, ואני מבטיחה לכם סבירות גבוהה שתתאהבו גם במאדי ברודט ובוֶריטי שלנו מהספר “שם צופן: וריטי”.

 

לבסוף, בלי לקלקל יותר מדי, סדרת פוסטים מאת מתרגמת הספר, ענבל שגיב-נקדימון, עם טעימות מאחורי הקלעים של עבודת התרגום לספר.

 

 

יצירת קשר

עוץ הוצאה לאור

רח' הבונים 1
רמת גן
52462

utzbooks@gmail.comפקס: 03-6134185

הרשמה לרשימת תפוצה

דואר אלקטרוני:
שם פרטי:
שם משפחה:
כתובת:
טלפון: